içinde , ,

Orman yangınlarında en tehlikeli döneme girildi

YouTube video

 

Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Kütahya’da orman yangınları için en tehlikeli döneme girildiğini söyledi. İnsan kaynaklı yangınların oranının yüzde 80 olduğuna dikkat çeken Dündar, vatandaşları uyardı

Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar’ın açıklamasından satır başları:

“Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları orman yangınları için en tehlikeli dönem. Yüzde 88’i bu aylarda çıkıyor. Bu yıl çıkan 22 yangının 7 tanesi yıldırımların neden olduğu yangınlar. İnsan kaynaklı yangın maalesef yüzde 80.”

“Bu sene ilk defa orman yangınlarıyla mücadelede İHA kullanıyoruz. Türkiye’deki 8 İHA’dan biri Kütahya’da. 1 Haziran’dan bu yana sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında gözetleme yapıyor. İHA, son dönemde özellikle piknik ateşi ihbarı veriyor. Müdahale ediyoruz. Tarayarak gidiyor ve yangını gördüğü anda 112’ye anında bilgi veriyor. Büyük bir teknoloji. Yangının ne yönde ilerlediğini görebiliyoruz.”

“Fidan dikiyoruz ya da doğal yönlerle getiriyoruz. Bunların bakımları var. Bu fidanlara bakmazsanız orman büyümüyor. Fidanları sadece dikerek getirmiyoruz. Belli mesafelerde ağaçları açıyoruz. Işık gelmesini sağlıyoruz. Işık, nem ve rutubetle dengeyi sağlayarak doğal gençlikler yetiştiriyoruz. Metrekarede 1-2 fidan olması gerekiyor. Eğer sayı çoksa orman sağlığı için seyreltmek gerekiyor. Fidanlara bakmaz ve seyreltme yapmazsak sağlıklı bir gelişme kaydedemiyorlar. Ağaçlar her büyüdüğünde oradaki besinlerden faydalanmaları sağlıyoruz. Bakımları yaptığımızda ürün çıkıyor. Kütahya ormanlarından 1 milyon metreküp orman emvali üretiyoruz. Bunun ülke ekonomisine kattığı değer 5 milyar TL. Bazen ‘Niye kesiyorsunuz?’ diye soruyla karşılaşıyoruz. Eğer kesmezseniz orman komple çöküyor.”